Стоячи на роздоріжжі, де сотні доріг ведуть до різних доль, молодь ставить собі питання: “яку ж професію обрати? Зроблене рішення прокладе курс вашого життєвого корабля і визначить попутний вітер вам чи шторм доведеться витримати на своєму шляху.
Якою має бути робота?
Дуже важливо, щоб вона подобалася. Адже працювати доведеться щодня, через тиждень або вахтовим методом. Змушувати регулярно заробляти себе гроші – заняття складне і невдячне. Проаналізуйте поточні захоплення, дитячі мрії. Які заняття приносять вам радість і почуття гордості? Це підкаже напрямок, у якому варто рухатися.
Чи потрібна орієнтація на тренди?
Пам’ятайте – тренди мінливі. Наприклад, в еру початкового розвитку інтернету була дуже затребувана спеціальність “оператор ПК”. Сьогодні вона далеко не так актуальна. А знання бухгалтерії буде потрібне завжди: з комп’ютером і без нього, з розвитком нових технологій, адже облік товарів, розрахунки з постачальниками і покупцями, підготовка податкових документів потрібні регулярно.
Складіть план дій
Визначте, чого ви хочете досягти в житті та на якій професійній ниві. Подумайте, що за умови роботи вам комфортні? Комусь подобається офісна діяльність, іншому – поїздки містом чи країною (нехай навіть на вантажному автомобілі). Є люди розумової праці, а є – фізичної.
Почніть діяти
У теорії ви вже зрозуміли, чого хочете від життя і чого доведеться домогтися. Далі потрібно подумати, яка освіта допоможе в цьому (достатньо коледжу, курсів або ВНЗ). Якщо це – навчальний заклад, що надає освіту протягом кількох років, почніть підготовку до вступу. Найбільш честолюбним представникам молоді підійде навчання за кордоном. Тоді потрібно визначитися з вивченням мови та фінансовою можливістю вступу (гроші батьків, зароблені особисто, отримання гранту на навчання).
Відповіді на найпоширеніші запитання
Навіть коли все більш-менш зрозуміло, виникають запитання. Вивчіть відповіді заздалегідь, щоб успішно і з мінімумом помилок рухатися до своєї мети.
Як бути в разі сімейної династії, якщо дитина, яка подорослішала, не бажає успадковувати професію батьків?
Необхідно обов’язково підготуватися до серйозної бесіди з батьками. Тут не спрацює фраза “просто не хочу”. Розкажіть про свої “сильні” сторони, аргументовано доведіть, що ця професія не підходить саме вам. Можливо, бракує посидючості, гострого розуму, “підвішеного” язика. Наприклад, батьки мають юридичну компанію, а дитина мріє стати дизайнером чи вчителем. Їй зовсім не хочеться занурюватися у вивчення законів, виступати в суді, вести справи інших фірм.
Чи трапляється таке, що обраний напрям не підходить або претендент на вакансію отримує відмову?
Так, подекуди ставляться в пріоритет індивідуальні особливості людини. Наприклад, гострота зору, слуху, відсутність алергії. Людина, яка боїться вигляду крові, не зуміє стати практикуючим лікарем.
Також потрібно враховувати тип свого характеру. Наприклад, холерику небажано працювати з дітьми, а флегматику не вдасться стати результативним менеджером з продажу. IT-спеціальності підійдуть посидючим людям. Тим, у кого різнобічно розвинений розум, є лідерські задатки, можна з часом відкрити свою фірму.
Як зрозуміти, чого насправді хочеш?
Проаналізуйте свої цінності. Важливо розуміти, що для вас найважливіше в житті. Ваші цінності впливатимуть на вибір професії. Якщо важливий кар’єрний ріст і високий дохід, то вам варто придивитися до фінансової або управлінської сфери. Якщо ж більше цінуєте соціальну значущість і можливість допомагати людям, розгляньте професії у сфері охорони здоров’я, освіти, гуманітарних фондів.
Що робити, якщо помилився з вибором навчального закладу? Через рік навчання зрозумів, що майбутня спеціальність абсолютно неправильно обрана.
Добре, коли ви це зрозуміли після 1, 2 курсу. Є час усе змінити. Подумайте, ким би хотіли дійсно стати. Знайдіть відповідний навчальний заклад, дізнайтеся про умови переведення, про доскладання необхідних іспитів. Якщо дуже захотіти і діяти, то все вийде.
Боязнь помилитися відбиває бажання щось робити, до чого тоді прагнути?
Коригувати життєвий курс – це нормально. Пам’ятайте, що ваш вибір не є остаточним: завжди можна змінити напрямок діяльності. Не бійтеся експериментувати і пробувати себе в різних галузях. Такий досвід допоможе вам краще зрозуміти, що вам справді цікаво. Шлях до успіху не простий, але завзятість і цілеспрямованість допоможуть подолати будь-які перешкоди.
Як правильно оцінити свої шанси в майбутній професії?
Пориньте в її вивчення. Виділіть усі позитивні та негативні моменти. Наприклад, висока зарплата нерідко супроводжується ненормованим робочим днем. Діяльність в іноземній компанії вимагає хорошого знання мови (доведеться в обов’язковому порядку пройти навчальні курси). Робочі спеціальності на виробництвах, що функціонують у 3 зміни, вимагатимуть виходу рано вранці, вдень і навіть вночі. Подумайте, на які “жертви” ви готові заради досягнення мети. Можливо, варто розглянути в подібному, детальному ракурсі кілька суміжних професій.
Як би дізнатися в реальності, чим доведеться займатися? Загальні фрази не дають повного розуміння
Одним із важливих кроків у виборі майбутньої професії є отримання реального практичного досвіду у сферах, які вас цікавлять. Це допоможе краще зрозуміти специфіку тієї чи іншої роботи й ухвалити зважене рішення. Ось кілька способів отримати такий досвід.
- Багато компаній та організацій надають можливість пройти стажування або виробничу практику. Прекрасний шанс познайомитися з роботою зсередини, застосувати теоретичні знання на практиці та спробувати себе в реальних робочих умовах.
- Участь у волонтерських проєктах також може дати цінний досвід. Це спробуйте себе в соціальній, благодійній або екологічній сфері, зрозуміти, наскільки близька ця діяльність.
- Якщо є можливість, влаштуйтеся на тимчасову (сезонну) роботу в галузі, що цікавить. Зануртеся в специфіку професії та оцініть, чи підходить вона вам.
Використовуйте всі можливості для практичного знайомства з професіями, що вас цікавлять, робіть усвідомлений вибір.
Що робити, щоб не прогадати з вибором професії? Раптом вона потім не знадобиться і залишишся біля розбитого корита?
Орієнтуйтеся на те, що передбачає подальший розвиток і дасть реальну користь людству. Намагайтеся обирати спеціальності, які, на думку експертів, будуть затребувані в найближчі 10-15 років.
Які сфери діяльності, найімовірніше, стануть лідерами в майбутньому? Експерти виділяють кілька ключових трендів:
- програмування, робототехніка, штучний інтелект;
- відновлювальна енергетика та “зелені” технології;
- біомедицина і фармакологія;
- логістика та управління ланцюгами поставок;
- туризм, готельний бізнес, індустрія розваг.
Орієнтуючись на перспективні напрямки, ви зможете зробити вибір, який забезпечить стабільність і можливості для професійного зростання в довгостроковій перспективі.
Кроки щодо реалізації в обраній професії
Зробивши вибір, не зупиняйтеся на досягнутому. Важливо постійно розвиватися і вдосконалюватися у своїй професії. Ось кілька порад, які допоможуть вам у цьому:
- Безперервно навчайтеся. Світ стрімко змінюється. Щоб залишатися затребуваним фахівцем, необхідно постійно підвищувати свою кваліфікацію. Записуйтеся на курси, проходьте тренінги, вивчайте нові методики і технології у своїй галузі.
- Розвивайте soft-skills. Крім професійного досвіду, роботодавці високо цінують так звані “м’які” навички: комунікативні, креативні, управлінські здібності. Приділяйте час їхньому розвитку, це допоможе успішніше реалізовуватися в кар’єрі.
- Ставте амбітні цілі. Визначте для себе довгострокові професійні цілі та планомірно рухайтеся до їх досягнення. Це може бути здобуття наукового ступеня, відкриття власного бізнесу тощо. Чітке цілепокладання мотивуватиме до дії.
Щоб було не так страшно, розбийте глобальні плани на середньострокові досягнення і найближчі цілі. Розпишіть, що вам доведеться робити в той чи інший місяць року, щотижня, щодня. Таке детальне планування покаже, що йти до мети не страшно, головне – регулярно робити певні дії.
- Будьте відкриті по відношенню до нових можливостей. Слідкуйте за вакансіями, будьте готові до зміни місця роботи або навіть сфери діяльності, якщо це допоможе особистому професійному розвитку. Обов’язково складіть портфоліо робіт і майте під рукою якісне резюме.
Не порівнюйте себе з іншими: кожен шлях унікальний, він не повинен перебувати в рамках чужих очікувань. Вірте в себе й обраний шлях! У вас є все необхідне, щоб досягти успіху. Шлях до мети, яка надихає, завжди буде наповнений радістю і сенсом.